top of page

Aromaterapi Nedir? Mum Ne Kadar Eskiye Dayanır?

Güncelleme tarihi: 10 Kas 2023

Aromaterapi; aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve tedavisinde kontrollü olarak kullanımıdır.

Aromaterapi, bütünsel bir tedavidir. Gerekli dengeyi oluşturmak için aromatik bitkilerden elde edilen yağlar vücuda, akıla ve ruha uyumlanır.

Aromaterapi iyileşme için aroma kullanılan bir tedavidir. Birçok düzeyde çalışır. Bedensel, ruhsal, duygusal vs.

Aromaterapi mistik bir sanat fikrini canlandırır. Losyon mum olarak yapılan doğal mumlarda çok etkili olan aromaterapiyi mumların içinde kullandık.


Aromaterapi
Aromaterapi HayattırAromaterapi Nedir? Mum Ne Kadar Eskiye Dayanır?

Aromaterapi çoğunlukla güzel kokuların organizma üzerindeki etkisi olarak bilinse de aslında bitkileri bir bütün olarak ele alan fitoterapi (bitkisel tedavi) biliminin bir parçasıdır. Aromaterapi daha geniş tanımı ile uçucu yağların şifa amacıyla kullanılmasıdır. Tamamlayıcı ve holistik tıp anlayışı içinde önemli bir yere sahiptir.

İnsan sağlığına yönelik kullanımları için klinik aromaterapi, aromatik tıp veya uçucu yağ tedavisi de denmektedir.

Aromaterapi, çok geniş ve zengin bir kullanım alanına sahiptir.


Uçucu yağlar, tedavi edici alan dışında; kişisel bakım, “kendini iyi hissetme” karışımlarında, koku ve gıda sektöründe de kullanılırlar.

“Aroma” günümüzde doğal olmayan aromaları, kimyasal kokuları da çağrıştırmaktadır. Oysa aromaterapide kullanılan moleküller tamamen doğaldır. Sadece doğru dozlarda, doğru uygulama şekliyle ve uygun sıcaklıkta etkilerini göstermektedir. Kimi uzmanlar bu nedenle aromaterapi kelimesini bu alanı tanımlamakta yetersiz bulmaktadır.

Günümüzde uzmanlar aromaterapinin alternatiften çok tamamlayıcı bir sağlık metodu olduğunda hemfikirdir. İlaçların çoğunun bitki ekstreleri ya da moleküllerinden elde edildiği bir gerçektir. Aromaterapi bir başka bakış açısıyla etken maddeleri en konsantre haliyle barındıran uçucu yağları dolaylı değil doğrudan kullanmaktır. Bu konsantrasyondan dolayı, tüm uçucu yağ kullanımları uzmanlık gerektirir.

Türkiye Aromaterapi Derneği’nin tanımına göre aromaterapi; “aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve tedavisinde kontrollü olarak kullanımıdır.” Tamamlayıcı ve holistik tıp anlayışı içinde önemli bir yere sahip olan aromaterapinin bitkisel tedavi ve doğal şifa yöntemi olarak kökeni antik çağlara dayanır. Bugün konuştuğumuz modern aromaterapi ise 1930’lu yıllarda, Fransa’da ortaya çıkmıştır. Modern aromaterapi kavramına isim veren kişi, Fransız kimyager Rene Maurice Gattefosse’dir.


Diğer bir deyişle, Aromaterapi; aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların fiziksel, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve tedavisinde kontrollü olarak

kullanımıdır.


Psikolojik ve fiziksel refah için uçucu yağlar da dahil olmak üzere bitki yağlarının kullanılmasına Aromaterapi denir.

Doğal Mum

47 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page