top of page

Güçlü Bir Koku Yayılımını Nasıl Sağlayabilirim?


Güçlü Bir Koku Yayılımını Nasıl Sağlayabilirim

Bu, çok fazla soru aldığımız bir konudur. Bitmiş mumlarda koku yayılımını etkileyebilecek birçok faktör vardır. Aşağıda koku yayılımını etkileyebilecek bazı değişkenlerin bir listesi bulunmaktadır:scented glass candle

Kullanılan Wax Türü - Yüksek kaliteli koku yağları bile, kullanılan wax türüne bağlı olarak çok farklı performans gösterebilir. Bazı koku yağları, ne kadar deneme yanılma olursa olsun, belirli wax türleriyle karışmayacaktır. Soya mumlarının, içlerinde işe yarayan koku yağları konusunda daha 'seçici' olduğu bilinmektedir. Genel bir kural olarak parafin mumları soya mumlarından daha iyi koku yayılımı sağlar.


Koku Yağı Markası - Bazı koku yağları, daha doğal içerikler ve daha az miktarda solvent kullanılarak diğerlerinden daha güçlü üretilir, bu da kokunun gücünü azaltır.


Koku Notları  - Tüm koku yağlarının aşırı güçlü olması amaçlanmamıştır. Bazıları yumuşak, hafif bir koku sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.


Kullanılan Koku Yağı Miktarı - Çok az koku yağı kullanmak, mumun çok az koku yayılımına yol açacaktır. Koku yağlarımızı optimum yayılımı sağlamak için minumum %2 ile kullanmak gerekir. Ayrıca, çok fazla koku yağı kullanmak, bitmiş bir mumun koku yayılımını artıracağı anlamına gelmez. Çok fazla koku yağı eklemek yanma özelliklerinin bozulmasına neden olabilir.


Kokunun Eklendiği Sıcaklık  - Koku yağının çok yüksek sıcaklıkta eklenmesi, erimiş wax içinde dağılmasına veya yanmasına neden olabilir. Koku yağının çok düşük bir sıcaklıkta eklenmesi, koku yağının erimiş wax içinde eşit şekilde dağılmasını ve bağlanmasını engelleyebilir. Koku yağını parlama derecelerine dikkat edeek eklemenizi öneririz. Eğer parlama derecelerine ulaşamadıysanız 45 dereceyi baz alabilirsiniz.


Kullanılan Katkı Maddeleri  - Vybar gibi katkı maddelerinin kullanılması, waxın daha yüksek koku yüklerini korumasını sağlayabilir. Ancak bugün piyasada bulunan birçok mum önceden harmanlanmış olarak gelir ve halihazırda katkı maddeleri içerir. %8 - %12 oranındaki koku yüklerini tutabilirler ve bu yeterli koku tutma özelliği olduğundan genellikle katkı maddelerinin kullanılmasına gerek kalmaz. Düz parafin wax gibi bazı mumlar vardır; burada katkı maddeleri mumun daha yüksek miktarda koku yağı tutmasına yardımcı olabilir.


Doğru Fitil Seçimi/Boyutu  - Uygun yanık havuzunu elde etmek için doğru fitil boyutuna sahip olmak, kokunun yayılmasına yardımcı olabilir. Fitilin çok küçük olması küçük bir yanık havuzu oluşturacak ve bu da kötü koku yayılımına yol açacaktır. Çok büyük bir fitil çok sıcak yanabilir ve aslında kokuyu yakabilir, bu da kötü koku yayılımına neden olabilir. Güzel, sabit bir alevi olan ve yaklaşık 1/4 "ila 1/2" derinliğinde tam yanık havuzu oluşturan bir fitil bulmak, iyi bir koku yayılımı elde etmenize yardımcı olabilir.


Kürleşme için İzin Verilen Süre  - Bu konuda pek çok düşünce ekolü olmasına rağmen, en iyi sonuçları elde etmek için aşağıdakileri bulduk:


  • Parafin Balmumu - En az 24 - 48 saat kürlenmeye bırakın

  • Soya Balmumu - En az 1 - 2 hafta kürlenmesini bekleyin

 

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page