top of page

Mumlarım için doğru fitili nasıl bulabilirim? Mum yapımında doğru fitil seçimi

Güncelleme tarihi: 17 Kas 2023

Mumunuz için doğru fitili seçmek, iyi ve kötü bir mum arasındaki farkı yaratabilir.


Yeni başlayan bir mum üreticisi olarak, önceden sekmeli, kesilmiş ve kaplanmış fitilleri satın alın. Birincil farklılıklar çap olarak fitil boyutlarıdır. Mumun çapı fitilin çapını belirler. Fitil boyutlarını kaplarınız, mumunuz ve kokunuzla test etmek, doğru olana sahip olduğunuzdan emin olmanın tek yoludur.


Bunları önceden sekmeli ve kaplamalı veya makaralı olarak satın alabilirsiniz.

Mum fitilleri, örgülü pamuk olan üç temel tasarıma sahiptir. Düz örgülü, kare örgülü veya çekirdek örgülü vardır. Çekirdek genellikle çinko veya kağıttır.


Fitil, mum ile alev arasındaki yakıt dağıtım sistemi olduğu için mumunuzda önemli bir rol oynar.

Pamuğun örülmesi oksijenin alevi beslemesine ve fitilin bükülerek yanmaya devam etmesine izin verir.

Mumdan daha hızlı yanan bir fitil, alevi beslemek için yukarı doğru hareket edebilir ve ucunda karbonlaşmış kurum mantarı oluşturur. Bunun kesilmesi gerekecek. Bu, uzun sürmeyecek veya çok sıcak yanacak bir mumla sonuçlanacaktır. Ayrıca dumanlı bir alev üretebilir ve kurum bırakabilir.


Her kullanımdan sonra bir mum fitili 1/4" olacak şekilde budanmalıdır.Mum yapımında doğru fitil seçimi
Losyon Mum ile Işıltını Işıktan Al

Ahşap Fitiller (Mum yapımında doğru fitil seçimi)

Bu, son birkaç yılda popüler hale gelen başka bir fitil türüdür. Bunlarla çalışmak eğlencelidir ve müşterinize farklı bir mum sunar. Ayrıca çeşitli boyutlarda gelirler. En yaygın olarak 3/8”, ½” ve ¾” genişliklerinde gördüm.

Ayrıca genişledikçe biraz daha kalındırlar. Yine, daha fazla test! Bunlar sonbaharda veya üst düzey tumbler tarzı mumlarla popülerdir. Görsel bir çekicilik olarak tasarımcı kokularıyla iyi giderler. Ayrıca odunsu bir temaya da uygun olduklarını düşünüyorum.


Mumlarınızı dökmeden önce tahta fitillerin yağa batırılması gerekir.


Fitilin doğru yanmıyorsa

Mum yapımında doğru fitil seçimi oldukça önemlidir. Fitilin doğru şekilde yanması, büyük ölçüde mumunuzun erime noktasına ve mumun çapına bağlıdır. Konteyner mumları, sütun mumlarıyla aynı şekilde yanmaz. Onlar için fitil seçimi de farklıdır.

Fitil basitçe krater benzeri bir delik yakar veya mumun içine tüneller açar ve kendini yakarsa, fitil bu tür bir mum ve kap için çok küçüktür.

Fitil tütüyorsa ve fitilin ucunda bir karbon boncuğu oluşuyorsa, bu çok büyüktür.

Fitil yanmaz. Fitil, uygun olmayan katkı maddeleri, çok fazla koku veya boya kalemi veya boya gibi uygun olmayan renklendiricilerle tıkanmış olabilir.

Fitil alevi yüksek yanar ve eriyik havuzu büyüktür. Fitil çok büyük. Eriyik havuzu en fazla 3 saatlik bir yanmadan sonra yaklaşık ½' yüksekliğinde olmalıdır.

Sütunlu bir mumda, mumun yanmasından daha hızlı damlaması durumunda. Fitil, mumun çapı için çok küçük.

Mum püskürür. Fitil içinde veya fitilin yakınında mum havuzundan gelen yakıt akışını engelleyen hava boşlukları vardır. Bazen bu çıkış yolu çalışır. Bu genellikle fitil değil mum yapma sürecidir.

234 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page